Sorumluluk Nasıl Alınır?

Sorumluluk nasıl alınır?

Olumsuz sonuçlanan olayların sebeplerini başka kişilere ya da koşullara yüklersek hayatımız üzerinde kontrolümüzün olmadığını hissederiz.

Sorumluluk almak, sadece bir şeylere karar vermekle, üstlenmekle olmaz. Sorumluluğu gerçekten yapabileceğinizi düşündüğünüz yerde almalısınız. Yoksa pişman olur, çevrenizdekilerden olumsuz tepkiler alırsınız.

Sorumluluk Karşıtı Örnekler

  • “Hava yağmurlu olduğu için geç kaldım…”
  • “Beni kızdırdığın için bağırdım…”
  • “Beni aceleye getirdiğin için yapamadım…”
  • “Sen dedin diye yaptım…”

Bunlar bizim sorumluluk almamak için bulduğumuz bahanelerdir.

Oysa ki;

  • “Erken hazırlanmadığım için geç kaldım…”
  • “Öfkemi kontrol edemediğim için bağırdım…”
  • “Sağlıklı düşünemediğim için yapamadım…”
  • “Kendi istediğimi seçmedim…”

Tarzında sorumluluk aldığımız cümleler kurulmalı. Aksi takdirde hayatınızı istediğiniz şekilde yönlendiremezsiniz.

1- Suçlamayı Bırak

Birbirini suçlayan insanlar
Sorumluluk

Sorumluluk sahibi olmak için ortağınızı, ailenizi, ekonomik durumunuzu, şansınızı suçlamayı bırakın! Başkalarını suçlamak sizi mağdur durumuna sürükler. Başkalarını suçlayarak mağdur durumuna düşmek sizce mantıklı mı? Tabi ki de değil!

2- Bahanelere Yer Verme!

Hayatınızda yaptığınız kötü seçimleri, sizin sahibi olamadığınız şeyleri bahane etmeyin. Bahanelerin sizin içinizi rahatlattığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sadece vakit kaybediyorsunuz.

3- Kendini Sev

Eğer kendiniz ve eylemleriniz için sorumluluğu almakta zorlanıyorsanız kendinize de değer vermediğinize bahse girerim.

Neden?

Çünkü benlik saygısı sorunu yaşayan insanlar genellikle kendi hayatları için sorumluluklarını almazlar. Bunun yerine diğer insanları suçlarlar. Benlik saygısı sorumluluğu üstlenene kadar artırılmaz.

4- Bir İşte Çalışmaya Başlayın

Sorumluluk sahibi iş ortaklaşan insanlar

En iyi yöntemlerden birisi de çalışmak. Görevlerinizin olduğu bir işte çalışmak size sorumluluk duygusu kazandıracaktır.

5- Aile Kurun

Etrafınızda en çok sorumluluk sahibi olan birisi varsa o da anne ve babanızdır. Sizler de gerçekten sorumlu bir birey olmak istiyorsanız kendinize bir aile kurabilirsiniz. Çocuğunuz daha anne karnındayken olgunlaşacak ve sorumluluğu hissedeceksiniz.

Ama bu sorumluluğu hayatınızın sonuna kadar devam ettireceksiniz. Seçiminizi ona göre yapın!

6- Kendi Arkanızı Toplayın

Etrafı dağıttınız da, ardından toplamasını da kendiniz yapın. Yemek yediyseniz tabağınızı kaldırın. Bir şeyleri dağıttığınız da toplamasını da bilmelisiniz. Aynı zamanda bir şeyler sizden istenmeden yapmakta bu yeteneğinizi geliştirecektir.

7- İstikrarlı Ol

Bu gelişi güzel sorumlu davranışlarla yetinmemek gerekiyor. Kendinize ait bir rutininiz olmalı ve ondan şaşmamalısınız. Üç gün ders çalışıp kalan günler çalışmamak yerine her gün birer saat çalışmak bunu rutin haline getirmektir. Bu tür rutinler hazırlayın kendinize!

İstikrar Nedir?

Bunlara da göz atın!

Kendini Önemsemek

Enerjik Nasıl Olunur?

Bir Cevap Yazın