Risk Yönetmek!

Risk yönetimi, aldığınız riskleri en mantıklı şekilde kullanabilmenizi sağlar. Bu yazımızda sizlere riskinizi nasıl yönetebileceğinizi listeledik.

1- Risk’i Kabul Et!

Risk ‘i kabul etmek, onu tanıyıp adımlarımızı ona göre şekillendirmemizi sağlar. Bir iş yaparken karşımıza çıkan riskleri küçümsemek yaptığımız işi büyük bir tehlikeye sokabilir. Verdiğimiz her kararda bir risk olduğunu kabul etmeli ve planlarımızı ona göre yapmalıyız.

2- Önlemesini Bil!

İçinden çıkılamayacak bir riskten kaçmak için planlarınızı tamamıyla değiştirebilmeyi göze almalısınız. Örneğin şirketiniz kasım ayında çok meşgul ise önceden planlamış olsanız bile onlara kasım ayında eğitim kursu vermek şirketinizi riske atacaktır.

3- Risk Aktarmak

Risk aktarımı çok sık kullanılmayan bir yöntemdir ama bazen bunu bizler farkında olmadan kullanabiliyoruz. Temel olarak riskin etki ve yönetimini başkasına aktarırsınız. Örneğin sınıf arkadaşınızla proje ödevinizi tamamlıyorken hata yapma şansınızın olmadığı bir kısımdan kaçmanız risk aktarmadır. Arkadaşınız sorumluluğu üstlenip kendisi hata yaparsa sizi suçlayamayacaktır.

4- Risk Hafifletmek

Anlaşılması ve uygulanması en kolay olan yöntemden biri de risk hafifletmektir. Bunun anlamı, riskin etkisini sınırlamanızdır, böylece meydana gelirse yarattığı sorun daha küçük ve düzeltilmesi daha kolaydır.

Örneğin, yeni bir bilgisayarı tanıtacaksınız ve Satış ekibi bunu müşterilere göstermek zorunda kalırsa, Satış ekibinin ürünü anlamadığı ve iyi tanıtımlar yapamayacağı gibi bir riski vardır. Sonuç olarak, daha az satış yapacaklar ve şirket için daha az gelir elde edilecektir. Pazarlama ekibine iyi bir teknik eğitim verirseniz bu riski hafifletmiş olursunuz.

5- Riskten Faydalanmak

Kabul etmek, önlemesini bilmek, aktarmak, hafifletmek riskin proje üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu zaman kullanıldığında mükemmeldir. Peki ya riskin olumlu bir etkisi varsa?

Hayatınızda karşınıza riskten faydalanabileceğiniz bir çok fırsat çıkacaktır. Bu şansları geri tepmeyin.

Bunlar, projenizdeki riski yönetmek için kullanabileceğiniz 5 risk yönetimi stratejisidir. Kendinizi bir teknikler kombinasyonu kullanırken ya da muhtelemelen projenizdeki risklere en uygun stratejileri ve ekibinizin becerilerini kullanırken bulacaksınız. Ancak riske yaklaşmaya karar verirseniz, eylem planını tekrar gözden geçirdiğinizden ve risklerinizi yönetme konusunda gerçekten yeterli bilgi edildiğinizden emin olun.

Umarım bu yazımızı da beğenmişsinizdir. Sizlere faydası olabilecek bilgiler paylaşmaktan mutluluk duyduğumuzu bilmenizi isteriz.

Göz atın!

İnsanların Seni Kullanmasına Neden Olan Davranışlar
Kaliteli İnsan Olmak!

1 Comment

Bir Cevap Yazın