Pozitif Olmak!

Pozitif olmak kolay görünüyor olabilir. Fakat bazı durumlarda pozitif olmak pek de kolay olmuyor. Pozitif düşünmenin zihin ve ruh sağlığımıza da olumlu etkileri vardır. Peki nasıl pozitif olunur?

1- Güne Olumlamalarla Başlamak!

Kağıdınızı ve kaleminizi alarak başlayın bu işe! Hayatınızda iyi giden ve sizi mutlu eden 3 şeyi yazın ve aynı zamanda kendinizde güçlü bulduğunuz yanlarınızı yazın! Bu şekilde güne pozitif bir başlangıç yapabilirsiniz.

2- Kendinizle Konuşun!

Sevgiyle ve nazikçe kendinizle konuşup sizi mutsuz eden üzen, yoran ve yıpratan her şeyi bedeninizden atın. Bu duyguları bedeninizde barındırmak sizi sadece strese sokacaktır. Bu yüzden bu duyguları hemen atmalısınız!

3- Temizlik Yapın!

Bolca zaman geçirdiğiniz yerleri derleyip toplayın. Bu temizlik yanında getirdiği ferahlık ve yenilenme hissi ile size çok iyi gelecek. O yüzden durmak yok hemen temizliğe başlayın!

4- Başkalarına Yardım Edin!

Başka insanlara yardım etmek için hafta da bir kaç saatinizi ayırın. Bu sayede başka insanlarla da olumlu bağlar kurmuş olursunuz. Aynı zamanda sizi de olumlu etkiler ve insanlara yardım etmek güzeldir! (:

5- Şükredin!

Şükretmek ve minnet duymak insanın ruhunu dinç tutar, canlandırır, pozitif duygularla dolmasını sağlar! Araştırmacılar şükür ve minnetin iyimserliği arttırdığını ve bağışıklık sistemini olumlu etkilediği sonucuna varmışlardır.

6- Nefes Egzersizleri Yapın

Stresli anlarınızda tamamen durup yavaşça derin nefesler alıp vermeye başlayın bu sakinleşmenizi ve daha sağlıklı odaklanıp düşünmenize yardımcı olacaktır.

Doğru Nefes Almak

7- Sağlıklı Bir Yaşam Tarzınız Olsun!

Düzenli spor yapın. Sağlıklı beslenin ve bir uyku düzeniniz olsun. Böylece zihniniz ve bedeniniz zinde kalacaktır. Düşüncelerinizi kontrol edip olumsuz her şeyi silebilecek enerjiyi size verecektir.

8- Eleştiriler Sizi Geliştirsin!

Eleştirilere kötü gözle bakmayın veya sizi aşağılayan sözler olduğunu düşünmeyin sizi olumlu etkileyecek ve geliştirecek yapıcı sözler olduğunu düşünün. Size karşı yapılan eleştirileri gelişiminizde kullanın!

9- Gülümseyin!!!

Pozitif insanlar sık sık gülümserler. Gülümsediğiniz de karşı tarafa iyimserlik, iyi huy, pozitiflik, saygı ve iyi enerjiler göndermiş olursunuz. Bir bakıma da beyninize her şeyin yolunda olduğu mesajını gönderirsiniz. Gülümsemek her şeyi kolaylaştırır!

Bu yazımız bu kadardı umarım işinize yaramıştır (:
Pozitif olmak kendinden emin insan olma yolunda bir adımdır!

Bunlara da Bir Bakın

Kendini Keşfetmek
Sorumluluk Nasıl Alınır?

1 Comment

Bir Cevap Yazın