Öfke Nasıl Kontrol Edilir?

Öfke, asla yapmak istemeyeceğiniz şeyler yapmanıza sebep olabilir. Bu yüzden öfke kontrol edilmelidir. Peki öfke nasıl kontrol edilir?

1- Geri Sayım

10’dan geriye doğru say. Saydığın süre boyunca, kalp atış hızınız yavaşlar ve sakinleşirsiniz.

2- Derin Bir Nefes Al

Sinirlendiğinizde normalde göre daha hızlı ve sık nefes almaya başlarsınız. Yavaşça derin bir nefes al ve bunu tersine çevir.

3- Oradan Uzaklaş

Sinirlendiğinizde nerede olursanız olun, oradan çıkın ve dışarıda yürüyüşe çıkın. Bacaklarınızı çalıştırmak bedeniniz ve zihniniz için iyidir.

4- Konuşmayı Bırak

Öfkelendiğiniz an, küfürler yağdırmak isteyebilirsiniz. Bu sizi yatıştırsa da sonradan pişman olmanıza sebebiyet verebilir. Konuşmayı bırak ve sakinleşmeye çalış.

5- En Hızlı Çözümü Bul

Tam dışarı çıkmadan önce çocuğunuzun odayı tekrardan dağıttığını gördüğünüz için tepenizin tası atmış olabilir. Odanın kapısını kapat ve görüş alanını geçiçi olarak kaybetmiş ol. Her durumda olası hızlı çözümleri bulun.

6- Onu Affettiğini Hayal Et

Size haksızlık eden birini bağışlama cesaretini bulmak çok fazla duygusal gereksinim gerektirir. O kadar ileri gidemezsiniz ama en azından onu affetmiş gibi davranabilirsin ve öfkenin gittikçe uzaklaştığını hissedersin.

7- Öfkeni Dile Getir

Doğru şekilde ele aldığınız sürece nasıl hissettiğinizi açıklamak, öfkeni dile getirmek bir sorun değildir. Sakince açıklanabilir bir cevap vermeniz için güvendiğiniz bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Bi anlık patlamalar sorunları çözmez, ancak olgunca kurulmuş diyaloglar stresinizi azaltmanıza ve öfkenizi hafifletmenize yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekte ihtimali olan sorunları da önleyebilir.

8- Yaratıcı Bir Yol Bul

Öfkenizi somut bir şeye dönüştürün. Üzüldüğün zaman resim yapmayı, çiçek sulamayı ya da şiir yazmayı düşünün. Duygular, yaratıcı bireyler için güçlü kaslardır. Öfkeni azaltmak için var olan yaratıcılığını kullan.

Önemli

Öfke, zaman zaman herkesin yaşadığı normal bir duygudur. Bununla birlikte, öfkenizin saldırganlığa veya patlamalara dönüştüğünü görürseniz, öfkeyle baş etmenin sağlıklı yollarını bulmanız gerekir. Bu ipuçları yardımcı olmazsa, doktorunuzla konuşmayı düşünün. Bir zihinsel sağlık uzmanı veya terapist, öfke ve diğer duygusal sorunlara katkıda bulunabilecek temel faktörler aracılığıyla çalışmanıza yardımcı olabilir.

Göz at!

Empati Nedir?

Daha Başarılı Olma Yolları

Bir Cevap Yazın