Odaklanma Yolları!

Her birimiz zaman zaman bazı işleri yaparken kimi zaman kafamız da ki düşüncelerden dolayı kimi zaman dışarıdan gelen seslerden dolayı yaptığımız işlere odaklanma konusunda sorun yaşarız. Peki bu odak sorununu nasıl atlatırız?

Dikkatinizi Dağıtan Eşyaları Kaldırın!

Bu eşyalardan kastımız, telefonunuz, bilgisayarınız ve sizi düşünmeye iten bir çok eşya çevrenizde bulunmadığı sürece yaptığınız işe çok daha iyi odaklanabilirsiniz.

Gözlük, Gözlük Okuma, Göz Giyim, Okuma, Okumak, Kitap

Rahatlatıcı Müzikler Dinleyin!

Her ne kadar kişiden kişiye farklı etkileri olan bir durum olsa da odaklanma konusunda size yardım edecek müzikler dinlemek üretkenlik ve odaklanmanızı olumlu yönde etkileyecektir. Sizi ne tarz müziklerin rahatlattığını ve çalışmanıza yardımcı olduğunu öğrenmeye çalışın!

Headphones Jamming GIF by SpongeBob SquarePants

Aklınıza Takılanları Yazın!

Odaklanmanıza engel olup sürekli aklınızı kurcalayan ne varsa boş bir kağıda yazın ve ufak notlar halinde ne zaman düşünmeniz gerektiğini belirtin bu sayede aklınıza takılan şeyleri uzaklaştırarak rahatlayıp daha iyi odaklanacaksınız!

Hilarious Kermit The Frog GIF

Uykunuzu Düzene Sokun!

Odaklanmayı negatif yönde etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi uykusuzluktur. Uykusuz kaldığınızda veya kaliteli bir uyku alamadığınız sürece odaklanmanız bir hayli düşecektir. Kendinize bir uyku düzeni belirleyin ve her gün en az belirlediğiniz uyku rutinine göre uyuyun bu kişiden kişiye değişecektir kimilerine 6 saatlik bir uyku yeterken kimilerine 8 saatlik bir uyku yetiyordur. Odaklanmak için kaliteli ve yeterli uyku şart!!!

hey arnold sleep GIF

İşin Sonunu Düşünün!

Yaptığınız işin sonunda size getireceklerini düşünün bu size motivasyon sağlayarak odaklanmanızı arttıracaktır aynı zamanda rahatlatacaktır

Finish Him Black And White GIF by Feliks Tomasz Konczakowski

Güçlü Bir Zeka!

Daha güçlü bir zekaya sahip olmak bedeniniz üzerinde ki kullanım kapasitenizi de etkiler. Yani kısacası zekanızı güçlendirmek daha iyi odaklanmaya olanak sağlar. İradenizi geliştirmek, kitap okumak, öfkenizi kontrol edebilmek ve bu tür kendinize karşı koyamayacağınız her şey de kendinize karşı koymak bedeniniz üzerinde sizin sözünüzün geçmesini sağlayacaktır! Bu sayede çok daha verimli bir şekilde odaklanacaksınız!!

brain power GIF by Jay Sprogell

Dinlenmeyi Unutmayın!

En fazla 45 dakika da bir dinlenmeniz odaklanma konusunda çok önemlidir. Bu ufak dinlenmeler 5-10 dakika arasında olursa yorulmanızı engelleyip daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Fakat diyelim ki tam anlamıyla odaklandınız o zaman bu çalışma süresini biraz daha uzatabilirsiniz demektir.

Good Night Sleeping GIF by mushroommovie

Sürekli Deneyin

Aklınız da düşünceler bir nehir gibi akıp gidiyorsa yalnızca bir düşünceye odaklanmaya çalışın ve bunu sürekli deneyin. Bir noktadan sonra aklınız da olan bu nehirden istediğiniz şeyi yakalayıp ona odaklanabilir hale geleceksiniz bu sayede odaklanma becerinizi çok ileri seviyelere taşıyabileceksiniz!

Star Wars Dating GIF

Bu yazımız bu kadardı umarız ki hoşunuza gitmiştir ve size odaklanma konusunda bir yol sunmuştur!

Bunlara da Bir Bakın Derim:

Nasıl İradeli Olunur?
Öfke Nasıl Kontrol Edilir?

Bir Cevap Yazın