Neden Lider Olmalısın?

Eğer çevrenizde bir lider yoksa, ya da bir lider varsa fakat başarısızsa, lider olmanız gerekiyor. Neden lider olmalısın?

Lideri olmayan bir sürü başarılı olamaz. Bir kurdun kendi sürüsüne yol göstermesi gerekir. İnsanlar için de bu durum böyledir. Çevrenizdekilere yol göstermelisiniz. Ama tek nedeni bu değil.

1- Neden Lider Olmalısın? Gelişim

Lider olduğunuz zaman her zaman süreklilik içerisinde olmanız gerekir. Kendisini ve çevresindekileri sürekli geliştiren lider, Herkes için faydalı olur. Gelişim için lider olmak iyi bir amaçtır.

2- Neden Lider Olmalısın? Cesaret

Cesaret sahibi olmak bir liderde aranan en önemli özellikler arasında. Cesur davranmak ve çevresindekileri etkilemek iyi bir liderin liderlik vasfını yerine getirmesini sağlıyor.

3- Sorumluluk

İyi bir lider herkesin iyiliği için sorumluluk almalıdır. Ne yapacağını bilmeyen bir grup asla ilerleyemez. Doğru kararlar vermeli, doğru sorumlulukları üstlenmelisiniz. Ama lider olduğunuzu kanıtlamak için sürekli sorumluluk alıyorsanız ve bu sorumluluklar elinizde patlıyorsa; Ne yazık ki siz iyi bir lider değilsiniz. Boşuna gerçekleştiremeyeceğiniz sorumlulukları almayın. Çevrenizdekilerin ve kendinizin zamanını boşa harcamış olursunuz.

4- Yol Gösterici

Yol göstericilik her liderde olması gereken bir özelliktir. Çevrenizdekilere doğru yolu göstermek ve onların iyi yerlere gelmesini sağlamanın onlara ve size faydası dokunacaktır. Her zaman çevrenizdeki kişilere doğru yolu gösterin.

5- İtibar

İtibar her yerde önemlidir. İtibarı olmayan bir insana duyulan saygı azdır. Eğer iyi bir lider olursanız itibarınız artar ve çevrenizdekilerin size duyduğu saygı da artmış olur. Unutmayın ‘İlk kural saygı.’

6- Amaç

Lideri olmayan bir grubun amacı da yoktur. Amaç, hayatta kesinlikle olması gereken bir şeydir. Lider kişi güzel amaçlar belirlemeli ve ona doğru yol katetmelidir.

7- Neden Lider Olmalısın? Hayatta Kalmak


En temel insan ihtiyacı hayatta kalmaktır. Çocukken, ebeveynlerimizi liderlerimiz olarak görüyoruz. Bize yanlış gösteren, kendimize nasıl bakacağımızı öğretenler onlar. Belirli bir yaşa ulaştığımızda ve evden ayrılmaya hazır olduğumuzda, kendimizi hayatta tutmak ve sağlıklı kalmak için yeterli bilgiyi edinmiş olacağız.

Bu noktaya geldiğimizde, genelde üniversiteye gideriz, iş yerine gireriz veya belki de ömür boyu sürecek bir maceraya gideriz. Bu, daha önce karşılaşmadığımız ve bunlarla nasıl başa çıkacağımızdan emin olamadığımız yeni bir dizi sorun yaratıyor. İşte bu yüzden bir sürü insan kendisine iyi bir lider arıyor. Onların boşuna heba olmaması için onlara liderlik edebiliriz, şimdikine göre çok daha iyi yerlere ulaşabiliriz.

Liderlik ederken etrafımızdaki kişilerin de bizlere önerisi olacaktır elbet. İyi bir lider bu önerilere kulak verip faydalı – faydasız olacağının kanaatine varıp doğru bir karar vermelidir. Bir lider tek başına değil, etrafındaki kişilerle beraber olduğunda güçlüdür.

Bunlara da göz atın!

İnsanları Çözmenin 5 Yolu

Lider Nedir?

2 Comments

Bir Cevap Yazın