Nasıl İradeli Olunur?

Bazı durumlarda irade sahibi olmak düşündüğümüzden daha zorlu olabiliyor. Örneğin her gün spor yapmak için hedef koymak fakat spor yapacağınız zaman çok yorgun hissedip yapmamanız. Bu yazımızda nasıl iradeli olabileceğinizi göstereceğiz!

1- Ertelemeyin!

Güçlü bir iradeye sahip olmak için yapmanız gerekenlerin başında erteleme alışkanlığı geliyor. İradeli olabilmeniz için bu alışkanlığa son vermeniz şart! Doğru yerde ve zamanda doğru işi yaparak ve kararlı olarak bu alışkanlığı ortadan kaldırabilirsiniz!

2- Başka Şeylere Odaklanın!

Diyelim ki diyet yapmaya karar verdiniz ve karşınıza bir kurabiye çıktı. Canınız bu kurabiyeden yemeği çok istiyor. Tam o an tüm odağı kurabiyeden çekip bambaşka bir şeye odaklanmalısınız. Telefonda arkadaşınızı arayabilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz, başka bir ortama geçebilirsiniz. Bu sayede kurabiyeyi düşünmediğiniz için doğal olarak iradenizi korumuş olacaksınız!

3- Kendinizi Suçlamayın!

İradesizlik ile ilgili olduğunu düşündüğünüz başarısızlıklarınız yüzünden kendinizi suçlamayın. Bu sizin kişiliğiniz ve karakteristik özelliklerinizle ilgili değil, yalnızca beyninize taşıyamayacağı ağırlığı yüklemekten kaynaklı bir başarısızlıktır.

4- Ufak Adımlarla Başlayın!

Düzenli olarak yapacağınız küçük aktiviteler kendinizi kontrol etme yeteneğinizi ve irade kontrolünüzü geliştirecektir. Bir anda yoğun bir antreman programı yapmak yerine hafta da yalnızca üç gün antreman yapmak buna örnektir.

5- Teşvik Etmek!

Bir hedefi sürdürülebilir kılmanın en olası yolu teşvik etmektir. Kendinize terapi vererek yapmakta olduğunuz işi çok iyi yaptığınızı kendinize söyleyerek ve kendinize yaptığınız işle ilgili olumlu sözcükler kullanarak (Yaptığım işte çok iyiyim, bunu başarıyorum vb.) kendinizi teşvik edebilirsiniz. Bundan da etkilisi sizi bir arkadaşınızın teşvik ediyor oluşudur!

Aynı zamanda kendinize ufak hedefler belirleyerek bu hedefler sonucunda kendinizi ödüllendirmek sizi daha da teşvik edecektir.

6- Hedef Belirlemek!

Yavaş yavaş gerçekleştirebileceğiniz hedefler koymak sizi irade kontrolünde geliştirecektir bir anda diyete başlayıp asla abur cubur yemeyeceğim demek ve uygulamaya çalışmak muhtemelen başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

7- Hedefe Odaklanmak!

Yaptığınız işi bir an önce bitirmekten ziyade bu yaptığınız işin size katacaklarına ve hedeflerine odaklanmak kendinizi daha iyi kontrol etmenizi sağlayacaktır. Aksi taktirde bir an önce bitirmeye odaklanırsanız yanında üşengeçlik ve ertelemeler getirecektir. Bu yüzden iradenizi koruyup kendinizi kontrol etmelisiniz.

Bu yazımız bu kadardı umarım işinize yaramıştır (:

Hedefler belirlemek ve plan yapmak için buraya bakabilirsiniz:
Hedef Belirlemek ve Plan Yapmak

Bunlara da Bir Bakın:

Etkili İletişim Kurmak!
Sorumluluk Nasıl Alınır?

Bir Cevap Yazın