Nasıl Daha Girişken Olunur?

Girişken insanlar

İlk olarak; girişken bir insan olmak istiyorsanız, kendine güvenen bir insan olmalısınız. Kendine nasıl güveneceğini öğrenmek için Kendine Nasıl Güvenirsin? Adlı makalemize göz atabilirsin.

Artık kendine güveniyorsan, başlayabiliriz.

1- Orta Yolu Bulun

Orta yolu bulmuş birey 
girişken

İnsanlar pasif ya da agresif olmaya meyillidirler. Bu iki durum hiçbirimiz için bir avantaj değildir. Orta yolu bulmak şart! Davranışlarınızı değiştirebileceğinizi ve daha pozitif bir birey olabileceğine inanman gerek.

2- İlk Kural Saygı

girişken killa hakan

Girişken olmak için çevrendekilere saygı duyman gerek. İnsanlara gösterdiğin saygının karşılığını itibar görerek alacaksın. Kimseyi göz ardı etmemek önemlidir.

3- Saldırgan Davranış Sergileme

Saldırgan davranış sergilemenin sebebi, önyargı ve korkudan kaynaklanır. Mantığınıza göre hareket edin ve kendinizi kaptırmayın. Girişkenlik, saldırgan bir tavır almak değildir.

4- Ses Tonu

Bir konuşma esnasında ortaya atılmadan önce ses tonunu ve dengesini iyi ayarla. Sessiz veya çok yüksek sesli konuşmak anlatmak istediğin şeyin karşı tarafa ulaşmasını engelleyebileceği için bu gibi tonlardan kaçın. Sesini yükseltmek ve kısık sesli konuşmak yerine dengeli, sakin ve kulağa rahat gelen bir ses tonu kullan.

5- Başkalarını Suçlamaktan Kaçın

 Kendi kusurlarımız ve hatalarımız için başkalarını suçlamak iletişime büyük zarar verir. Özellikle, “Bunu yapmamayı sürekli unutuyorsun!” ya da “Çok tembelsin!” gibi genelleme yapan ve suçlayan bir dille kişinin eksikliklerini eleştirmek üretken bir diyaloğun önüne geçecektir.

Örneğin, eğer çalışanlarından biri önemli bir raporu teslim etmeyi unutursa hemen olumsuz bir dil kullanma; çalışanının bunun için kendisini zaten kötü hissetmesi olası. Bunun yerine, çalışanının gelecekte neyi farklı yapabileceği üzerine girişken bir şekilde odaklan: “O raporu teslim etmeyi unuttuğunu fark ettim. Teslim tarihleri önemli olduğunda takvime bir not ekliyorum böylece onları unutmuyorum. Sence bunu yapmak işine yarar mı?”

6- Gerçekle Fikirleri Birbirinden Ayır

Eğer bir kişi ile bir konu hakkında farklı fikirlere sahipsen kimin “haklı” olduğu konusunda tartışmayı deneme. Özellikle birisinin hislerinin incinmiş olduğu bir durum gibi, kimsenin “haklı” olmadığı durumlarda tartışmamak doğru yoldur. “Ben farklı düşünüyorum” gibi ifadeler kullanmak herkesin düşüncesine yer açacaktır.

Bir Cevap Yazın