Mentorun Özellikleri Nelerdir?

Daha önce ki yazılarımızda bahsettiğimiz Mentor Nedir? isimli yazımızın devamı niteliğinde ki bu yazı da mentorun hangi özelliklere sahip olduğundan bahsedeceğiz.

1- Tecrübeli ve Kendini Kanıtlamıştır!

Mentor sizlere kendi tecrübeleri sonucu kazandığı farklı bakış açılarını sunarak ufkunuzu genişletmeyi sağlar. Bu yüzden mentor bol bol deneme yapar ne iyi ne kötü tecrübe tecrübedir farklı bakış açıları kazandırır! Ayrıca size kendi yaptığı hataları yapmamanızı sağlamanız için iyi stratejiler geliştirmenize yardımcı olur.

2- Motivasyon Kaynağıdır!

Mentorunuz size motivasyon ve üretkenlik katar. Gerek fikirleri gerek düşünceleri gerekse yaptıklarıyla size ihtiyacınız olan motivasyon ve üretkenliği sağlar. Her duruma karşı nasıl motivasyonunuzu yitirmeyeceğinizi, üretkenliğinizi nasıl arttıracağınızı öğretme konusunda yardım eder.

3- Farklı Bakış Açıları!

Mentor, size olaylara nasıl daha farklı açılardan bakabileceğinizi yani elinizde ki küpü uzaklaştırıp tam olarak nasıl bir biçimi, şekli, rengi ve dahası olduğunu görmenizi sağlayarak bambaşka vizyonlar kazandırır! Bu sayede insanlara karşı tutumunuz da gelişir ve hatta çoğu düşünceniz bu yüzden olumlu yönde değişir!

4- Network Sağlar!

Sizin ulaşamayacağınız kişilere ulaşarak sizi görüştürür bu sayede daha fazla insan sizi tanımaya, bilmeye başlar. Bu sayede bir şeylere ihtiyacınız olduğu zamanlar da bir çok kişi tarafından yardım ve fikir alabilirsiniz bu da sizin çok daha fazla gelişmenizi sağlar!

5- Sadıktır!

İyi bir mentor sizi başarıya teşvik eder. Ayrıca hatalara düşmemenize yardımcı olup sıradanlıkla kalmamanızı yani farklarınızı keşfetmenizi sağlar.

6- Yol Çizmeyi Öğretir!

Mentor size ufak veya büyük çaplı hedeflere yönlendirerek bir plan oluşturmanızı sağlar. Yani büyük resmi tam anlamıyla görmenizi sağlayıp. Bunun için yaptıklarınızdan sizi sorumlu tutar, girişiminizin nasıl bir yönde ilerlediği nasıl bir yöne saptığı gibi konuları kontrol eder.

7- Yeteneklerinizi Geliştirir!

Problem çözme, hızlı ve doğru kararlar verebilme, duruma göre strateji belirleme tarzı yetenekler katıp bu tür yeteneklerinizi geliştirmek için potansiyelinizi zorlar ve gelişmenize büyük ölçüde katkı sağlar!

8- İletişim Becerilerinizi Geliştirir!

İnsanlarla iletişim kurmanızı, nasıl daha sağlıklı iletişim kurabileceğinizi, istediğinizi nasıl elde edebileceğinizi ve nasıl doğru soruları soracağınız konusunda sizi geliştirir ve bu sayede isteklerinizi daha sağlıklı ve kolay, iki tarafta mutlu bir şekilde gerçekleştirebileceğinizi gösterir!

Yazımız bu kadardı umarım kafanızda ki soru işaretlerine cevaplar bulabilmiş ve kendinize bir şeyler katmış hissediyorsunuzdur!

Bunlara da bir bakın derim:

Mentor Nedir?

Odaklanma Yolları

Bir Cevap Yazın