Mentor Nedir?

Mentorluk bir işten daha çok herkesin belli bir düzeyde yapabileceği bir daldır.

mentor ile ilgili görsel sonucu

Mentorluk kabaca bir konuda fazla deneyimli bir kişinin daha az deneyimli bir kişiye deneyimlerini aktarması sonucu oluşur ve bunu yapan kişiye mentor adı verilir.

mentor ile ilgili görsel sonucu

Örneğin ; iyi bir tasarımcısınız ve kendinize bir site açarak tanınmak istiyorsunuz. Bu konuda iyi olan ve neredeyse herkesin tanıdığı bir tasarımcı tanıyorsunuz diyelim. Bu kişiyle bir şekilde konuşup size eğitim vermesini sağladınız, bu andan itibaren o kişi sizin mentorunuz yani türkçe bir tabirle akıl hocanız olur. Ayrıca sizi istediği gibi sınavlara tabi tutabilir veya sizi hiç istemeyebilir. Bu tür durumlar için öncelikle tüm egonuzu arındırıp mentorunuzu dinlemeniz önemlidir çünkü o bu konuda sizden çok daha deneyimlidir.

Mentor, sizi eğitir, deneyimlerini aktarır, size koçluk yapar, yardımcı olur, alıştırmalar yaptırır ve size motivasyon sağlar. Bu sayede gelişmenizi ve farkına varmanızı sağlar. Mentorunuzla aynı hatalara düşmemeniz için size öncülük eder.

Mentorunuz örnek almanız gereken kişidir. Onu izleyip onun yaptıklarını örnek almak. Mentor içinizde ki potansiyelin dışarı çıkması için sizi zorlar ve neler yapabildiğinizi görmenizi sağlar. Bir bakıma karşılıklı olarak öğrenme süreci gerçekleşir.

mentor ile ilgili görsel sonucu

Mentorunuz içinizde ki potansiyeli nasıl daha etkili bir biçimde ortaya çıkarabileceğini öğrenirken, siz de her şeyi daha farkında hale geliyor ve deneyimi alıyorsunuz. Bu sayede karşılıklı öğrenme süreci gerçekleşiyor.

mentor ile ilgili görsel sonucu

Mentor, tam olarak bir psikolog değil. O kişinin içerisinde bulunan potansiyeli ortaya çıkarıp onu nasıl kullanması gerektiğini gösterir. Bunu yaparken genellikle “Bu sorunu, şu şekilde çözebilirsin.” gibisinden cümlelerle sizi destekleyici bir şekilde konuşur ve sizi yönlendirirler.

mentor ile ilgili görsel sonucu

Hepsini toplayacak olursak, mentorun hedefi bireyin temel performansını geliştirmek, davranışlarında değişimleri tetiklemek, becerilerini geliştirip, deneyim ile kaliteli yaşamın kapılarını nasıl aralayabileceğinizi gösterip aynı zamanda bu durumu yönetmenizi sağlamaktır. dememiz yanlış olmayacaktır. Ayrıca unutmamalıyız ki en çok kiminle vakit geçirirsek o insana benzemeye başlarız ki burada da mentoru örnek almamız önemli bir etkendir.

Yazımız bu kadardı umarım kafanızda ki soru işaretlerine cevaplar bulabilmiş ve kendinize bir şeyler katmış hissediyorsunuzdur!

Bunlara da bir bakın derim:

Kariyer Planlama Yolları!

Risk Yönetmek!

Bir Cevap Yazın