Liderin Özellikleri Nelerdir?

Önce ki yazılarımız da Lider Nedir? den bahsetmiştik. Şuan da Liderin özelliklerinden bahsedeceğiz. Liderler genel olarak insanları belli bir amaç yönünde etkiler ve bu amacı gerçekleştirmek için çabalar. Peki nedir bu liderlerin özellikleri ?

Tutkulu

Yapılan iş, yönetilen proje ne olursa olsun buna tutkuyla bağlanıp severek yapmak başarının ön koşullarındandır. Yaptığı işi tutkuyla yapıp bunu çevresinde ki insanlara aşılamak, lider özelliklerinin başında gelmektedir.

Empati Kurabilen

Takımında bulunan insanların düşüncelerini ve sorunlarını dinleyip kendini onların yerine koyup bu düşünce ve sorunlara kulak açıp çözümler sunması lider özelliklerinden bir tanesidir.

Açık Sözlü

Hiçbir lider “Hayır” demesi gereken yerde “Evet” demez. Gerektiği yerde cevabını düşünceleriyle harmanlayarak sonradan oluşacak negatiflikleri önlemek için ve insanları riske atmamak için hayır der.

Yardımsever

Başarının elde edilmesi için ekip çalışmasının şart olduğunu bilirler ve lideri oldukları ekibe yardım ederler. Ekibin başarısı liderin de başarısıdır.

Sorumluluk Alan

Sorumluluk almayı çoğu insan sevmez, fakat sorumluluk almak daha kısa sürede yükselmenizi ve başarılı olmanızı sağlar. Çalışanlarınıza veya ekibinize örnek bir davranış sergilersiniz. Liderler sorumluluk alarak kendilerini daha da geliştirip başarılı olmaktadır.

Ekibini Geliştiren

İlk hatalarında takım arkadaşlarını silmek yerine hatalarından dersler çıkarmalarını sağlayıp. Onlara katkıda bulunan ve sorunlarına yardım eden liderler her zaman daha başarılı ve güçlü yapacaktır.

İlham Kaynağı!

İyi bir lider insanlar üzerinde güçlü etkiler bırakmalı ve yapılacak büyük işler için bu ilhamı kullanmalıdır. Başarılı çoğu liderin ardında etkili bir ilham vardır!

Kendini Geliştiren!

Yalnızca ekibini geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda kendisini de geliştiren, kendisine yatırım yapan, sürekli değişen bu dünya ya ayak uydurabilen kişiliğe sahip liderler her zaman daha başarılı olacaktır!

Risk Almaktan Çekinmez!

Fakat önemli olan risklerin nerede ne zaman alınacağını bilmektir. Unutulmamalıdır ki risk almadan kaybetmeye değer şeylere sahip olunamaz. Bu yüzden liderlerin en önemli yeteneklerinden biridir!

Bu Yazımız bu kadardı umarım hoşunuza gidip size bir şeyler katmıştır!

Bunlara da Bir bakın:

Neden Lider Olmalısın?
Lider Nedir?

Kaynakça:

Güçlü Liderin Özellikleri
Bir Lider Nasıl Olmalı?

Bir Cevap Yazın