Kendini Önemsemek

Kendini önemsemek seviyeli ve kaliteli bir hayat sürmeniz için çok önemlidir. Kendini önemseyen insanlarla egolu insanları karıştırmamaya dikkat edin. Kendini önemseyen insanlar, konuştuğu kişinin onu dikkate almasını ister, zaman geçirdiği insanların onun zamanını boşa harcamasını istemez. Peki kendini nasıl önemsersin?

1- Önce Karşınızdakini Önemseyin

Kendini önemsemek adı altında birbiriyle iletişimde olan insanlar

Karşınızdaki insana değer vermek, kendinizi önemsemek kadar önemlidir. Bir insanın kendisini önemseyebilmesi için başkalarının da onu önemsemesi gereklidir.

2- Ailenizi Önemseyin

Baba, anne, çocuk, bebek, köpek

Kendini önemseyen insanların bir ortak noktası da ailesini önemsemektir. Ailesini önemsemeyen insanın kendisine saygısı azalır ve kendisini de önemseyemez. Ailenize karşı olan davranışlarınız kişiliğinizi de büyük ölçüde ele verir.

3- Kendini İnandır

Senin hiç bir insandan eksiğin yok. Her insan eşittir ve her insan kendisini önemsemelidir. Kendini inandırman, kendini önemsemende önemli bir rol oynuyor. Eğer kendini inandırmaya çalışmazsan kendini önemseyebileceğini de söyleyemeyeceğim.

4- Sağlıklı Beslen

sağlıklı beslenmek
kendini önemsemek

Sağlıklı beslenmek kendini önemseyen insanlarda oldukça görülür. Kendini önemseyen insan sağlığına ve fiziksel görünüşüne dikkat eder. Sağlıksız beslenmek şimdi olmasa da ileride büyük hastalıklara yol açacaktır. Sağlıklı beslenen birisi olduğunuzda insanlar da sizin kendinizi önemsediğiniz düşüncesine kapılacaklardır.

5- Spor Yap!

koşu yapan kadın
kendini önemsemek

Sağlıklı beslenmek her ne kadar önemli olsa da, geç başladıktan sonra etkisini görmeniz zaman alacaktır. Spor yapıp sağlıklı beslenmek bir bütündür ve bu ikisini uyumlu bir şekilde yürüterek hem daha hızlı sağlıklı olabilir ve estetik bir vücuda sahip olabilirsiniz. Kilo alması ya da vermesi mümkün olan insanlar yine de sağlıklı bir vücuda sahip olmaya çalışmıyorlarsa kendilerini önemseyen insanlar değillerdir.

6- Kaliteli Bir Uyku

Kaliteli ve yeterli şekilde uyumak son derece önemlidir. Sabah uyandığınızda kendinizi yıpranmış ve isteksiz hissediyorsanız kaliteli bir uyku alamamışsınız demektir. Doğru saatlerde uyuduğunuz zaman vücudunuz melatonin ve serotonin hormonlarını salgılayacaktır. Ama elektromanyetik dalga yayan her cihaz bu faydalı hormonların etkisini azaltacaktır. Özelikle uyku sırasında telefonunuzu yakınınızda bulundurmayın.

Uyuyamıyorsanız uyku ilacı kullanmanızı tavsiye etmem. Onun yerine sağlıklı beslenerek ve spor yaparak yatağınıza uzandığınızda hızlı bir şekilde uykuya dalacaksınız.

7- Kendine Zaman Ayır

Konsolda oyun

Bütün bunların dışında kendine zaman ayırmak çok önemlidir. Zamanınız varsa her gün 30-60 dakika ayırın ve canınızın istediği şeyleri yapın. Kitap okumak, oyun oynamak, şarkı söylemek… Kısacası içinizden gelen istediğiniz her şeyi yapmakta özgürsünüz. Kendinizi önemsemek istiyorsanız bu maddeyi es geçmeyin.

‘Kendini Önemsemek’ adlı yazımızın sonunda geldik. Umarım sizin için faydalı olmuştur.

Bu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederim!

Kendini Nasıl Seversin

Bir Cevap Yazın