Kendini Nasıl Seversin

Kendini nasıl seversin

Öncelikle “Kendini Nasıl Seversin” adlı yazıma hoş geldin. Kendini sevmek bir insanın başkasını sevebilmesi için gerekli olan bir şeydir. Kendini sevmeyen insan başka hiç bir şeyi sevemez.

Kendini seven insan kendine saygısı olan insandır. Kendini kendi eliyle küçük düşürmez. Kendini seven insan kendine güvenir. Kendini bayağılaştırmaz ve alçaltmaz.

Kendini seven insanı ne sarhoş bir halde görürsün, ne bağırıp çağırırken ne de sigara dumanlarıyla kaybolmuş bir meyhanede içip sızar veya sızlanırken. Kendine saygısı olan ve seven insan, kendini üstü başı kirli, pis ve darmadağınık bir şekilde sunmaz, kolay kolay da depresyona girmez.

Kendini seven, kendine özen ve saygı gösteren insan, başkalarının da kendine normal olarak kabul edilebilir bir davranış çerçevesi içinde yaklaşmasını bekler. Benzer şekilde, başkalarının ona nasıl davranmasını istiyorsa, başkalarına da öyle davranmayı ancak kendini seven bir insan düşünüp uygulamaya koyabilir.

Peki Kendini Nasıl Seversin?

Başkasıymış gibi davranmayın:

Kendini nasıl seversin
Sahte yüz kullanan insan
Kendini başkası gibi gösterme

Kendini seven insanlar başkasıymış gibi davranmazlar çünkü kendilerini benimsemişlerdir. Kimseyi taklit etmeye ihtiyaçları yoktur. Taklitçi insanlar kendilerine yeteri kadar değer vermeyen insanlardır. Başkasıymış gibi davranmayın!

Dikkatli ve farkında olun:

Kendini seven insanlar isteklerini, hissettiklerini ve düşüncelerini iyi bilirler. Başkalarının yapmasını istediği şeyi yapmak istemiyorlarsa yapmazlar.

İhtiyaçlarınıza göre hareket edin:

Gereksiz zevklere para harcamak yerine ihtiyaçlarınızı tamamen karşılayın.

Vücudunuza iyi bakın:

Spor yapan insanlar
Sporunu yap

Eğer vücudunuza iyi bakmazsanız kendinizi beğenmeyebilirsiniz. Sağlıklı beslenin ve düzenli olarak spor yapın. Bu sayede kendinizi daha çok seveceksiniz!

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın:

Kendinizi başkasıyla kıyasladığınız zaman daima sizden farklı görünen birileri olacaktır. Siz kendinizde eksik gördüğünüz şeylerin başka kişilerde olmadığını görürseniz kendinizle barışık bir insan olamayacaksınız. Eğer bunu yapıyorsanız hemen durdurmanız lazım.

Medyaya aldanmayın:

Medyanın insanlara seslenişi

Medyaya aldanmayın. Medya size daha çok şey satabilmek için sizin kendinizi kötü hissetmenizi sağlamaya çalışıyorlar. Medyada gördüğünüz mükemmel insan, mükemmel cilt, ideal yaşam gibi reklamlara kanmayın.

Böyle reklamların sizi şekillendirmesine izin vermeyin. Başkasının idealindeki insan olmaya çalışmak sizi sadece mutsuz edecektir. Size para harcatmak isteyen kuruluşların peşinden koşmayın.

Kendinizi affedin:

Kendini nasıl seversin

Bazen kendimize karşı çok acımasız olabiliyoruz. Yaptıklarımıza karşı sorumlu olmak, bazen kendimizi, büyürken ve öğrenirken yaptığımız hatalar için en ağır şekilde cezalandırmamız anlamına gelebiliyor. Kendinizi sevmeye başlamak için bir insan olduğunuzu, yani mükemmel olmadığınızı kabul edin.

Ve son olarak kendinizi keşfedin. Kendini Nasıl Keşfedersin adlı yazımız yakında yayında!

Bunu da oku!

Kendinden Emin İnsanlar

Bir Cevap Yazın