Kendine Nasıl Güvenirsin?

Öz güven, çok önemli bir kişilik özelliğidir. Karşınıza çıkacak zorluklarla baş etmemizi ve zorluklara dayanmamızı sağlar. Öz güvene sahip olma süreci, yaşamın önemli zorlukları ile başa çıkma ve mutluluğa layık bir insan olma yolunda bir deneyimdir.

1- Olumsuzlukları Kaldırın!

Eski deneyimlerinize bakarak kendinize olan güveninizi yitirebilirsiniz. Fakat eski deneyimlerin size sadece tecrübe kattığına bakarak olumsuzluklara dair her şeyi hayatınızdan kaldırarak başlayın!

2- Kendinizle İletişim Kurun!

Öz güveninizi geliştirmenin en önemli yollarından bir tanesi de kendinizle iletişim kurmaktır kendinizle konuşun. Fakat “Sen bunu yaparsın.” diyerek değil, “Ben bunu yaparım.” diyerek kendinizle konuşmalısınız. Kendinizden emin bir şekilde olmalısınız bunu yaparken.

3- Ertelemeyin!!!

Bir şey yapmaya karar verdiyseniz karar verdiğiniz an başlayın o işe “Aman yarın yaparım ne olacak?!” demeyin. Yapmanız gerekiyorsa işe koyulun! Bunları tamamlamak güven duygunuzu kazanmanıza/geliştirmenize yardımcı olacaktır.

4- Çözüm Odaklı Olun!

Mutlu ve başarılı insanların çoğunluğu soruna değil, çözüme odaklanıyor ki bu yüzden bu kadar başarılı ve mutlular, çözüme odaklanmalısınız. Sorunlara odaklanmak sadece sorunu gözünüzde daha da büyütmenizi sağlar. Sorunları çözmek öz güveninizin de artmasını sağlar.

5- Enerjinizi Arttırın!

Spor yapmak bedeninizde ki serotonin ve endorfin hormonlarını arttırır, bu hormonlarda etkili bir iletişim kurmanızı sağlar. Duyu organlarınız da enerji ile çalışır. Örneğin, sesiniz, bakışınız, görünüşünüz ve bunlar insanlarla iletişiminizi olumlu şekilde etkiler. Güne spor yaparak başlamak kendinizi iyi hissetmenizi ve gülümseyerek başlamanızı sağlar. Öz güveniniz de bu yüzden artışa geçer.

6- Plan Yapın!

Geleceğe yönelik planlar yapmak. Hayatınızı nasıl yöneteceğinizi düşünmek. Siz farkında bile olmadan hayatınızı isteğinize göre bir hale getirmenizi sağlar. İsteklerinizi başarmak kendinize güvenmenizi sağlar ve bir şeyleri başarmanın size vereceği haz emin olun iyi hissettirecektir.

7- Kendinizden Emin Olun!

Kendinden emin insanların öz güvenleri yüksektir. Eğer öz güveniniz yeterli değilse bile “Fake it till you make it” yapabilirsiniz. Yani yapana kadar taklit etmek. Bir noktadan sonra gerçekten kendinize güveniniz artmış oluyor ve bu sayede kendinden emin bir insan olmaya bir adım daha yaklaşıyorsunuz.

Yazımız bu kadardı umarım işinize yaramıştır (:

Bunlara da Bir Bakın Derim :

Kendinden Emin İnsanlar
Kendini Nasıl Seversin?

Bir Cevap Yazın