Kariyer Planlama Yolları!

kariyer planlama görseli

Kariyer Planlama Nedir?

İlk olarak bu soruyla başlayalım. Kariyer planlama, gelecekteki hedefinize ulaşabilmek için atacağınız adımların planıdır. Gelecekteki işinizin size uygun olup olmadığını anlamak için, mutlu olmak için ve kazandığınız paranın yeterli olması için kariyer planlama yapmalısınız.

1) Zamanında Yapın

Kariyer planlama zamanında yapılmalıdır. Eğer yapmaktan hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeylerden eminseniz bu planlamayı yapmalısınız. Her yaşta yapamazsınız. Çocukken yaptığınız bir kariyer planlaması, ileride size absürt gelebilir. En uygun zaman, lise yıllarında üniversite sınavından önce yapılan plandır.

2) Kendini Tanı

Kariyer planlama için öncelikle kendini tanımalısın. Nelerden hoşlanırsın? Hangi doğal yeteneklere sahipsin? Sakin ya da sinirli bir kişiliğe mi sahipsin? Herhangi bir alanda tutkun var mı? Güçlü ve zayıf yönlerin neler? Takım çalışmasına sahip misin? Yaratıcı mısın?

Bu ve aklına gelebilecek bu tarz soruların cevabını biliyorsan kendini tanıyorsun demektir. Sonrasında yapmanız gereken şey ise güçlü olduğunuz yanları daha da güçlü kılmak, zayıf olduğunuz tarafları da geliştirmek.

3) Hedef Belirle

Kariyer planlama yapmak için gelecekte nasıl bir hayat istediğini belirlemen gerekli. Aşağıdaki sorularla hedef belirlemene yardımcı olabilirsin.

  • Aklındaki iş yeteneklerine uygun mu?
  • Hangi ülkede?
  • Sevdiğin bir şehirde mi?
  • Hangi pozisyon?
  • Maaş yeterli mi?

4) Hedefine Ulaşmak İçin Çabala

Yukarıdaki maddeleri tamamladınız ve size uygun bir meslek var. Tabi bu mesleğe sahip olman için gereken bazı şeyler var;

İyi bir üniversite sınav sonucu:

Örneğin bir beyin cerrahı olmak istiyorsanız bu bölüme sahip olan üniversitenin taban puanı hiç de düşük olmayacaktır. Bunun için çok çabalamalı ve sınava hazırlıklı olmalısınız.

Yabancı dil:

Hayalinizdeki meslek yabancı dil gerektiriyor olabilir. Bunun için o dili öğrenmelisiniz.

Sertifika, Mesleki Yeterlilik Belgesi, Yüksek Lisans

Gelecekteki mesleğiniz bunlar gibi belgelere gerek duyuyor olabilir. Ona göre bunları edinmelisiniz.

Kariyer Planlama Hataları

  • Çok hızlı hareket etmek, birden çok şeyi aynı anda düşünmek ve kısa vadeli çözümler üretmek sizi yarı yolda bırakabilir. İyi bir planlama, iyi bir araştırma ve sabırla doğru kararlar alabilirsiniz.

  • Çevre baskılarından kurtulun. Aileniz sizin istediğiniz bir mesleği yapmanızı istiyor olabilir. Ama sizi sizden başka kimse daha iyi tanıyamaz. Aile veya çevre baskısının önüne geçin ve cesur adımlar atın.
  • Yaşadığınız başarısızlık ve talihsizliklerden dolayı pes edip, sorumluluk almaktan kaçmayın. Kendinize güvenin ve harekete geçin.

Umarım bu çok yararlı yazımı beğenmişsinizdir ve umarım ki size yardımcı olacaktır. Buraya kadar okuduysanız teşekkürler!

Göz atmadan geçme

Risk Yönetmek!

İnsanların Seni Kullanmasına Neden Olan Davranışlar

Bir Cevap Yazın