İnsanları Çözmenin 5 Yolu

İnsanları çözmenin yolu ‘nu öğrenmek, onlarla iletişim kurmanızı kolaylaştırır. Uzun süredir FBI ajanı olarak çalışan LaRae Quy, bu konuda bir şeyler söylemek istedi. “Birinin aklından geçenleri anlamak için birinci sınıf bir detektif olmanıza gerek yoktur. Her zaman kullanabileceğiniz işaretler bulunur. Tek bilmeniz gereken, onları nerede arayacağınız.”

1- Karşındakini İzle


Karşındakini izle
İnsanları Çözmenin Yolu

İnsanları çözmenin yolu çok fazladır. İnsanların gerçekleştirdiği birçok fiziksel davranış modeli vardır. Mesela konuşma boyunca yere bakabilirler, kollarını çapraz bir şekilde kavuşturabilirler, öksürebilirler, kafalarını kaşıyabilirler veya ayaklarını öne arkaya hareket ettirebilirler.

İnsanlar farklı sebeplerden ötürü, farklı davranışlar sergilerler. Birilerinin temel davranışlarını tanımlamak, bu insanların eylemlerini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bir şeyi alışkanlıktan ötürü mü yapıyorlar yoksa bir yalan, öfke veya olgun olmamaları mı var bu davranışların arkasında?

2- Jest ve Mimikler

Mimik gösteren kadın

Tek bir jest, mimik veya kelime her zaman altında başka bir şey olduğunu göstermez. Fakat belirli jest ve mimikler birbiri ardına devam ediyorsa, dikkat etmeniz gerekir. 

Mesela birisi sürekli öksürüyor olabilir, kafasını kaşıyor olabilir ve aynı zamanda ayak diriyor olabilir. Bu durumda dikkatli olmanız gerekir.

3- Davranışlarını Kıyasla

Jim carrey

Eğer birilerinin sıra dışı davrandığını fark ederseniz, o insanlara daha fazla dikkat edin. Bu insan, odadaki diğer insanlarla nasıl iletişim kuruyor? Yüz ifadeleri değişiyor mu? Peki ya tavırları ve vücut dilleri?

4- Nasıl Yürüdüğüne Dikkat Et

Yürüyen insan
İnsanları Çözmenin Yolu

İnsanları çözmenin yolu ‘ndan birisi de eğer birisi yürürken önüne değil de, yere bakıyorsa öz güven eksikliği yaşıyor demektir. Bunu takımınızdan birinin yaptığı fark ederseniz, kendisine olan öz güveninin artması için güzel bir şeyler söyleyin. Veya kendilerine yönelttiğiniz direkt sorular ile söylemeye korktukları şeyleri ağızlarından alın.

5- Temel Prensiplerini Öğren


siyahi insan

Her bir bireyin kendine has bir karakteri vardır. Fakat bir insanın temel prensiplerini anlamanız için sormanız gereken bazı kesin sorular bulunur.

  • İçe mi dönük, yoksa dışa mı?
  • Başkalarıyla olan ilişkileri davranışlarını belirliyor mu?
  • Risk veya belirsizlik durumlarıyla nasıl başa çıkıyor?
  • Egolarını ne besliyor?
  • Stresli durumlarda nasıl davranıyorlar?
  • Rahatladıklarında nasıl oluyorlar?

İnsanların davranışlarını okuyabilmeniz için zamana ihtiyacınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ve elbette her bir kural için istisnalar bulunur. Fakat bu kurallara bağlı kalarak, gözlem yeteneğinizi ve insanları anlama yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Ki bu da insanlarla çok daha iyi iletişim kurmanızı sağlar.

İnsanları çözmenin yolu pek de zor değilmiş değil mi!

Bu yazılara da göz atın!

Lider Nedir?

Nasıl İradeli Olunur?

Bir Cevap Yazın