Etkili İletişim Kurmak!

Etkili İletişim Nedir?

Etkili iletişim hayatın vazgeçilmez bir gereğidir. İnsanların bir araya gelmeleri ya da birlikte yaşayabilmelerinin olmazsa olmazı iletişimdir. İnsanlar arasında bilgi, duygu, düşünce paylaşımı iletişimi oluşturur.

Etkili iletişim kurmak; sorunlarımızı çözmek, ihtiyaçlarımızı karşılamak ve insanlara kendimizi anlatıp onları anlayabilmemizi sağlar.

Etkili iletişim kurabilmek için önce sahip olmanız gerekenler:

  • Kendini tanımak
  • Kendini açmak ve kendini doğru ifade etmek
  • Karşımızdakini etkin ve ilgili dinlemek
  • Empati kurabilmek (kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyabilmek)
  • Hoşgörülü ve önyargısız olmak,
  • Eleştirilere karşı açık olmak,
  • Beden dili, göz kontağı, hitap, ses düzeyi vb. kurabilmek…

Bunlara sahipseniz şimdi püf noktalara deyinelim.

Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

1- Zamanlama

Etkili İletişim için Zamanlama her şeydir adlı görsel

Her şeyin bir zamanı vardır. Uzun ve tartışmalı konuları konuşmak gece için uygun bir zaman değildir. İnsanlar yorgunken bu tip konuşmaları yapmak istemezler. Bunun yerine bu tarzdaki konuşmaları öğlen yapmayı tercih edin.

2- Doğru Mekan

Etkili iletişim için mekan seçimi

Doğru bir mekan seçtiğinizden emin olmalısınız. Birisine üzücü bir haberi kalabalık bir mekanda vermek uygun olmaz. İletişim kurduğunuz kişiyle özel bir alanda konuşmaya çalışın. Özel konuşmaları ikili olarak yapmak konuşmanın daha etkili olmasını sağlar.

3- Dikkat Dağıtan Unsurları Kaldırın

İletişim esnasında her iki tarafın da dikkatini dağıtacak unsurları göz önünde bulundurmamanız gerekiyor.

Konuşma esnasında telefonla, bilgisayarla uğraşmayın. Telefonunuz çalıyorsa telefonu meşgule atın ya da tamamen kapatın. Konuşmanın dışsal unsurlarla yarıda kalmasına müsaade etmeyin. Zira muhatabınız bir şey anlatırken çalan telefonla sözünün yarıda kesilmesi bu kişiyi hayal kırıklığına uğratır ve etkili bir iletişimi sekteye uğratır.

4- Telaffuza ve Ses Tonuna Dikkat Edin

Ortamdaki insanların rahat bir biçimde duyacağı ve dikkatlerinin dağılmayacağı bir ses tonuyla konuşmaya özen gösterin. Yanlış anlaşılmasını asla istemediğiniz yerlerde sesinize ayrı özen gösterin.

İnsanlardan çekindiğiniz nedeniyle ya da başka bir nedenle mırıldanır gibi konuşursanız dinleyenlerin dikkati çabuk dağılır. Bu bakımdan ayna karşısında ya da yakın arkadaşlarınıza karşı konuşma pratiği yapmak oldukça iyi olur. Bu tür konuşma pratikleri, size özgüven kazandırır ve konuşmalarınızı daha iyi organize edebilmenizi sağlar.

Ses tonunuzun hep aynı şekilde kalması kulağa hoş gelmez. Bir konudan başka bir konuya geçerken ses tonunuzu yükseltebilirsiniz.

Önemli bir konuya parmak basarken ya da sözlerinizi toparlarken ses tonunuzu artırıp konuşma hızınızı yavaşlatabilirsiniz.

İnsanlardan bir şeyler yapmalarını, eyleme geçmelerini isterken canlı bir şekilde konuşun, ancak özellikle vurgulamak istediğiniz durumları anlatırken bilinçli bir biçimde duraksayın.

Umarım ki artık daha etkili bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Umarım ki sizlere yardımcı olabilmişizdir 🙂

Durma Göz At!

Pozitif Olmak

Kendini Keşfetmek

Bir Cevap Yazın